خیانت چیست

 

خیانت به معنی پیمان شکنی، بی وفایی، نقض عهد، تزویر و مکر می باشد. همه این موارد ناپسندیده بوده و غیراخلاقی می باشند و هیچ جایی در میان خوبی ها ندارند. خیانت در بین همه فرهنگ ها کلمه ای منفور است. حال می تواند خیانت عشقی باشد یا سیاسی و انواع خیانت های دیگر! خیانت در انگلیسی همانند زبان فارسی با عباراتی مانند betrayal , treason , treachery , … عنوان می شود.

 

خیانت همسر در زندگی مشترک

شاید این سوال بسیاری از شما باشد که آیا خیانت قابل بخشش است یا خیر؟ توضیح و پاسخ به این سوال به شخص و شرایط او بستگی دارد. یعنی در برخی مواقع قابل بخشش و اغماض است اما در برخی مواقع خیر. روحیات و شخصیت دو طرف زندگی مشترک نیز بسیار مهم است. تشخیص این موضوع بهتر است توسط مشاور رواشناس انجام شود. دقت داشته باشید که توهم خیانت نیز در بین زوجین وجود دارد و تنها مشکوک بودن به همسر برای اثبات خیانت کافی نیست. توجه داشته باشید که عملکرد نادرست در این موضوع می تواند اختلاف دیگری را بوجود آورد که بیش از مشکل خیانت همسر ، زندگی تان را تحت تاثیر خود قرار دهد.

خیانت چگونه اتفاق می افتد؟

زمانی که شخصی ازدواج می کند یکسری تعهدات و مسئولیت ها همراه او خواهد بود. یکی از مهمترین تعهدات، پایبندی و وفاداری به همسر خویش است. متاسفانه به دلایل متعددی بهانه هایی برای بروز خیانت جور می شود تا شخص خیانت کننده خود را متقاعد کرده و وجدان راحتی داشته باشد. دلیل شخص هر چیزی که باشد در هیچ حالتی پذیرفته نیست زیرا قداصت و پاکی امر ازدواج زیر سوال می رود. ما همواره باید مراقب باشیم و اجازه ندهیم خیانت توسط خود ما یا بواسطه همسرمان اتفاق بیافتد. خیانت همسر دلایل بسیاری می تواند داشته باشد که در زیر به برخی از موارد مهم و اساسی اشاره شده است.

دلایل اصلی خیانت همسر

چند مورد مهم از دلایل خیانت همسر بشرح زیر است:

  • مشکلات اقتصادی و فقر
  • شبکه های اجتماعی
  • تربیت غلط خانوادگی
  • ازدواج اجباری و بدون علاقه

خیانت انواع مختلفی دارد :

خیانت احساسی یا جنسی، کدام یک خطرناک تر است؟

 

  •  یکی از انواع آن، خیانت جنسی می باشد. این امر زمانی روی می دهد که هیچ گونه پیوند عاطفی میان فرد و طرف مقابلش وجود نداشته و او تنها به دلیل برقراری روابط جنسی و هیجانی که دراز کشیدن پهلوی او می تواند به او بدهد، جذبش شده است.
  • دومین نوع خیانت، احساسی می باشد و زمانی روی می دهد که فرد احساس میکند از نظر عاطفی به شخص دیگری غیر از همسر خود علاقه پیدا کرده. وی از همراهی، صحبت کردن، و در میان گذاشتن افکار و علایق خود با شخص دوم لذت می برد. کم کم به این نتیجه می رسد که ترجیح می دهد اوقات فراغت خود را به جای اینکه با همسر و یا نامزدش بگذارند با او سپری کند.

بر اساس تحقیقاتی که من به تازگی انجام داده ام تقریبا چیزی بیشتر از ۷۵% از خانمها اظهار می دارند که خیانت عاطفی برایشان خیلی سخت تر از خیانت جنسی است. البته بسیاری از خانم ها نیز اعتقاد داشتند که هر دو نوع خیانت برایشان سخت است چراکه در هر دو مرحله، ضربه سختی بر روی احساساتی که نسبت به شریک زندگی خود داشتند، وارد می شود.

 

آیا خیانت در روابط زناشویی قابل‌درمان است؟

بسیاری مواقع با این سؤال در بین مراجعین روبه‌رو شده‌ام که آیا خیانت در روابط زناشویی قابل‌درمان است؟

در این نوشته کوتاه به این سؤال پاسخ گفته می‌شود:

چگونه ممکن است احساس تحقیر، طرد، خشم و غم هنگفتی که پس از کشف رابطه پنهان همسر با دیگری، به فرد دست می‌دهد، قابل‌ترمیم باشد؟

وقتی در یک رابطه زناشویی خیانت اتفاق می‌افتد، فرد خیانت دیده، دچار حالت‌های هیجانی بسیار آشفته‌ای می‌گردد. او زندگی، آینده و گذشته‌اش را آوار شده می‌بیند و دچار حالت‌های بی‌اعتمادی و سردرگمی زیادی می‌شود. رفتارها و محبت‌های گذشته همسرش در چشم او حقه و فریب‌کاری جلوه می‌کند و او را به‌شدت برآشفته می‌کند. آشکارترین احساسی که خیانت در پی دارد احساس خشم است

خشم شدید به همسر، احساس نفرت از او و مشغولیت ذهنی با انتقام گرفتن از او، خشم شدید به خود از اینکه چرا دیر متوجه شده است، احساس گناه از اینکه شاید خودش کمبودی داشته و در رفتار و اخلاقش نقصی بوده است، یا مراقبت لازم را از همسر و رابطه‌اش نکرده است، خشم شدید از فردی که با همسر وارد رابطه شده است و مشغولیت ذهنی شدید به انتقام گرفتن از او.

همواره به دنبال کشف خیانت همسر یا شریک عاطفی، احساسات دیگری مانند، ناامیدی نسبت به آینده، احساس شکست و بدبختی، تحریک‌پذیری خلق، گریه و کاهش خواب و خوراک، عدم لذت از زندگی، بی‌حوصلگی و گوشه‌گیری، احساس تحقیر و بی‌ارزشی در فرد خیانت دیده مشاهده می‌شود.

عملکردهای شغلی، اجتماعی جسمی، والدگری و سایر وظایف فرد کاهش می‌یابد و یا آسیب می‌بیند. همه این احساست منفی به همسر خود و شریک همسر و شرایط ناگوار رابطه تحمل شرایط و راه‌حل یابی مؤثر را برای فرد دشوار می‌کند.

در شرایطی که فرزند یا فرزندانی وجود داشته باشند، بحث مراقبت از آن‌ها اطلاع یا عدم اطلاع آن‌ها از موضوع نیز بر پیچیدگی این شرایط می‌افزاید. انتظار نمی‌رود در این وضعیت دشوار فرد به‌تنهایی و بدون کمک تخصصی، بتواند تصمیمی منطقی و اثربخش اتخاذ کند.

خوشبختانه همراه با پیشرفت روزافزون علم روانشناسی، پروتکل‌ها و روش‌های درمانی مؤثری مبتنی بر پژوهش‌های علمی برای درمان خیانت و پیشگیری از وقوع مجدداً آن تدوین‌شده است که نه‌تنها در کاهش احساسات منفی و آسیب‌زا به فرد کمک می‌کنند بلکه دریافتن راهکارهای مؤثر برای تصمیم‌گیری و حتی ترمیم رابطه زناشویی راه گشا می‌باشند.

پس با مراجعه‌ی به‌موقع به متخصصین حوزه خیانت، افراد می‌توانند از آسیب روانی، جسمی و اجتماعی بیشتر به خود و خانواده‌شان جلوگیری کند.

 

فهرست
طراحی سایت