روانشناسی و مشاوره کودک

کودکان اغلب به اقتضای سن شان، ممکن است احساسات و عواطف شان را با دوستان و یا معلم خود در میان بگذارند. اگر رفتار کودک شما تغییر کرد، به دنبال علت آن باشید. مواردی مانند جدایی والدین و یا نقل مکان کردن، می تواند منجر به تغییرات رفتاری کودک و حتی استرس شود. این نکته را در نظر داشته باشید که کودک شما قادر به کنار آمدن با چنین مواردی نمی باشد، این شما هستید که باید با کودک خود صحبت کنید و نشان دهید که او را حمایت می کنید.
در صورتی که نگران کودک تان هستید و احساس می کنید که سلامت کودک تان در خطر است، بهتر است از مشاوره کودک کمک بگیرید.

مشاوره کودک این امکان را فراهم می کند تا کودک بتواند تمامی احساسات خود را بدون ترس از قضاوت شدن، با مشاور در میان بگذارد. صحبت با یک مشاور، به دور از فضای خانه و جو مدرسه، باعث می شود تا کودک از فشارهای وارده دور شود، زیرا مشاوره، محیطی امن و آرام را برای کودک فراهم می کند.

روش هایی که یک مشاور، به کار می گیرد، به عواملی مانند سن، موقعیت و میزان رشد کودک بستگی دارد. ممکن است در جلسات مشاوره، مشاور از مواردی مانند بازی کردن و یا کشیدن نقاشی کمک بگیرد، تا کودک را به گفتن احساساتش تشویق کند.

 روانشناسی نوجوان

روانشناسی نوجوان حوزه‌ای است که در آن روانشناس بالینی یا مشاوره می‌تواند کسب تخصص کند.درمان نوجوانان نیازمند درک بالایی از مراحل رشد انسان است. در عین حال باید از آن دسته عوامل اجتماعی و فرهنگی که بر رفتار نوجوان تأثیرگذار است نیز آگاهی داشت و از تأثیرات خانواده و نقش نوجوان در خانوادۀ وی نیز مطلع بود.

روانشناسان حیطه نوجوان عموماً بر مشکلاتی تمرکز دارند که در دوره‌ های رشدی رایج هستند.

بسیاری از روانشناسان مشکلاتی نظیر مسائل عاطفی یا اجتماعی، آسیب‌های بیولوژیکی، نقایص شناختی و استرس ناشی از تغییرات مربوط به رشد نوجوان را تشخیص داده و درمان می‌کنند.

درعین حال، روانشناسان امور نوجوان با معضلات مهمی در حوزه سلامت روان، مانند روان پریشی، اختلالات عصبی و شخصیتی نیز سروکار دارند.

بسیار مهم است که والدین در زمان رشد کودکان و عبور آنها از مرحله کودکی به نوجوانی و مسیر بلوغ دقت داشته باشند و تمایزات ایجاد شده را ببینند و درک کنند ، اینکه پدر و مادر همیشه انتظار داشته باشند کودکشان با همان روحیات کودکی در مقابل آن ها رفتار کند و واکنش نشان دهد تصور بسیار غلطی است و می تواند عامل بسیاری از مشکلات روانی و رفتاری نوجوان در آینده باشد .

 

نوجوان را به حال خود رها نکنید 

با وارد شدن کودکان به سال‌های نوجوانی و آن‌طور که به نظرِ ما می‌رسد میلِ آنها به تنهایی، مرتکب بزرگ‌ترین اشتباه می‌شویم و تنهایشان می‌گذاریم. هر چه باشد وقتی نوجوانی گستاخ که مثل یک موجود خطرناک در اطراف می‌گردد و به دنبال دردسر است راهیِ اتاقش می‌شود می‌توانید نفس راحتی بکشید. اما اگر اجازه بدهید فاصله‌ی میان شما و نوجوان‌تان زیاد شود نمی‌توانید در زمان لازم که بیشتر از هر وقت در خطر مسائلی مانند افسردگی، اعتیاد به اینترنت، اختلالات خوردن و آسیب زدن به خودش قرار می‌گیرد به کمک او بروید.

هر چه زمان کمتری با آنها بگذرانید آنها بیشتر احساس «غریبگی» خواهند کرد و رفتارهایشان بدتر خواهد شد. اگر احساس می‌کنید که دیواری میان شما و نوجوان‌تان کشیده شده است زمان این فرا رسیده که دیوار را پایین بیاورید. و به نظر ما این ممکن نیست مگر با دانش! این دانش را عموما! مشاور روانشناس به راحتی در اختیار شما قرار می دهد، پیشنهاد می کنیم مشکلات نوجوان خود را با مادر میان بگذارید.  ما منتظر تماستان هستیم : ۰۲۱۲۲۴۲۴۵۸۵

چه با پیاده‌روی در پارک محله، چه با رفتن به کافی‌شاپ و خوردن یک قهوه، فرجه‌هایی منظم برای وقت‌گذرانی دو نفره با نوجوان کنار بگذارید، بی هیچ انتظار متقابلی یا هیچ اشاره‌ای برای تشویق او به انجام کاری. وقتی برای اولین بار این درخواست را مطرح کنید احتمالا اشتیاق نوجوان شما برای این کار درست به همان اندازه‌ای است که انگار از او بخواهید کف زمین را تی بکشد. استقامت به خرج بدهید. آنها از درون ممنون شما خواهند بود که دوباره می‌خواهید به خاطر خودشان با آنها رابطه برقرار کنید. اگر برای گذراندن وقت با نوجوان‌تان استمرار داشته باشید، خانه‌ی شما به مکانی شادتر و با استرس کمتر برای زندگی تبدیل می‌شود، و این اتفاق آن‌قدر زود رخ می‌دهد که شگفت‌زده خواهید شد.

بلوغ نوجوان

نوجوانان با توجه به بلوغ فکری که در این دوران دارند دوست دارند خودشان را آدم بزرگ تلقی کرده و رفتاری مانند بزرگتر ها نشان دهند ، در جمع آنها حضور یابند ، نظر بدهند و دیگران نیز به نظراتشان توجه کنند . دختران نوجوان بیشتر با رفتار هایی در پی گرفتن توجه و پسران نوجوان خواستار استقلال هستند .

مشاوره روانشناسی بلوغ در دختران نوجوان

بلوغ جسمی و جنسی دخترها معمولاً بین سنین ۱۰ تا ۱۶ سالگی اتفاق می‌ افتد. پس لازم است در مورد نوع رشد اندام‌ ها و موهای خود و قاعدگی و اختلالات آن اطلاعات کافی داشته باشد.
هرگز اجازه ندهید نوجوان شما بدون آگاهی با بلوغ خود رو به‌ رو شود یا اطلاعات مورد نیاز خود را از افراد نامطلع دریافت کند. برای آگاهی بخشیدن به نوجوان خود، جدا از اینکه باید اطلاعات کافی و علمی داشته باشید. باید بتوانید آنها را با بیانی شیوا و بدون ایجاد تنفر و یا ایجاد حس عدم اعتماد به نفس در اختیار او بگذارید. اگر هم نیاز به مشاوره تلفنی روانشناسی دختران نوجوان دارید می توانید با ما تماس بگیرید : ۰۲۱۲۲۴۲۴۵۸۵

مشاوره روانشناسی بلوغ پسران

پسران در دوران بلوغ با تغییرات مختلفی مانند: کلفت شدن صدا، بزرگ شدن بینی و رویش مو در صورت و مسأله احتلام شبانه رو به‌ رو می‌ شوند. در بسیاری از خانواده‌ ها، والدین به دلیل مسائل فرهنگی و شرم و حیای ذاتی خود این تغییرات را به طور کل نادیده می‌ گیرند و در مورد آنها صحبت نمی‌ کنند. اما ممکن است نوجوان درباره‌ هر کدام از این مسائل با خود کلنجار برود یا برای کسب اطلاع به سایت‌ های مجازی نامناسب متوسل شود!!
بهتر است اگر والدین می‌ توانند نسبت به آگاهی‌ بخشی در این موارد به طور مناسب اقدام کنند. در غیر این صورت این موضوع را به مشاور متخصص این حوزه بسپارند تا فرزندشان بدون خجالت سؤال‌ های خود را از فردی امین و آگاه بپرسد. چنانچه نیاز به مشاوره تلفنی روانشناسی پسران نوجوان دارید می توانید با موسسه یسنا دکتر مهری نواده تماس بگیرید : ۰۲۱۲۲۴۲۴۵۸۵

فهرست
طراحی سایت