وجود عشق در زندگی همه افراد یک واقعیت است که نمی توان آن را نادیده گرفت نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن یکی از اساسی ترین نیازهای انسان از کودکی تا پیری است محسوب می شود در واقع عشق یکی از حیرت انگیزترین هیجان هایی است که انسان می تواند تجربه کند ، با این وجود می تواند یکی از دردناک ترین هیجان هایی باشد که افراد تجربه می کنند از دست دادن یک رابطه عشقی در دوره جوانی یکی از بزرگترین ضربه هایی است که می تواند برای افراد اتفاق بیفتد . در کل در یک رابطه عاشقانه ، با نزدیک شدن به انتهای مسیر عشق ، مشکلات روحی و روانی فرد بیشتر می شود و باعث اضطراب ، افسردگی ، خشم ، ناامیدی و … در فرد می شود و این مسائل و مشکلات بر زندگی فرد بسیار تاثیر می گذارند . و باعث مشکلاتی در زمینه های تحصیلی ، اجتماعی و حرفه ای می شوند شکست های عشقی باعث هزینه های زیادی از لحاظ روانی و مادی می شود .

تعریف شکست عشقی

شکست عشقی یا شکست عاطفی  یکی از مسائل رایج این دوران است و شامل به هم خوردن یک رابطه عاطفی ، رمانتیک و عاشقانه است و هم چنین در هنگام خواستگاری و ازدواج وقتی فردی از طرف کسی که دوستش دارد جواب منفی می شنود گفته می شود فرد دچار شکست عشقی شده است . هم چنین شکست عشقی حالتی از سرخوردگی ، تحقیر و طرد شدن است که بعد از این که فرد تمام انرژی و علاقه خود را صرف طرف مقابل کرده است از طرف او طرد می شود و در این دوران فرد دچار حالت هایی مانند غم ، اندوه ، ناراحتی ، افسردگی ، گوشه گیری و انزوا می شود و به تدریج نفرت جای عشق را می گیرد .

نشانه های شکست عشقی در افراد

بعد از شکست عشقی افراد دچار حالت های می شوند که در زیر به برخی از آن ها اشاره می شود :

بدبینی نسبت به جنس مخالف ، احساس سرخوردگی ، احساس تحقیر شدن ، مشکلات خواب ،ناامیدی نسبت به آینده ، نداشتن انگیزه و علاقه نسبت به انجام کارهای روزانه ، افکار خودکشی و حتی در موارد شدید اقدام به خودکشی ، احساس گناه ، احساس درماندگی ، تغییراتی در میل جنسی ، بی حوصلگی و خستگی ، بی قراری ، از دست دادن تمرکز ، احساس فراموش کردن همه چیز ، احساس نفرت نسبت به خود ، تمایل به گوشه گیری ، انزوا و تنهایی ، افسردگی ، احساس پوچی ، احساس خشم ، افزایش یا کاهش اشتها

هر چند شکست عشقی سخت است ولی افراد برای این که بعد از شکست عشقی یا شکست عاطفی بتوانید به زندگی عادی برگردند نیاز به آموزش دارند و نیاز دارند یک سری چیز یاد بگیرند و باید  برای بهبودی خودکارهایی انجام دهند در واقع افراد بعد از شکست عشقی باید به تنهایی یا کمک افرادی که به آن ها اطمینان دارند و یا کمک روانشناس یا مشاور اقدام به درمان شکست عشقی خود کنند  چون اگر شکست عاطفی یا شکست عشقی درمان نشود احتمال افسردگی فرد و ابتلا به دیگر بیماری های روانی خیلی بیشتر می شود . برای اطلاعات بیشتر در مورد موضوع شکست عشق در کانال تلگرام و اینستاگرام  دکترنواده عضو شوید . یا برای مشاوره تلفنی روانشناسی یسنا تماس بگیرید .

 

فهرست
طراحی سایت