عوامل بروز اختلافات زناشویی

این که انتظار داشته باشیم زن و شوهر در همه امور زندگی توافق داشته و هیچ اختلافی نداشته باشند، یک انتظار نابه جاست. هیچ دو نفری کاملا شبیه هم نیستند و مخصوصا یک زن و مردی که در خانواده‌ها و شرایط متفاوتی بزرگ شده‌اند طبیعی است که در مواردی توافق نداشته باشند. اما آنچه در اینجا مطرح است وجود اختلافات زناشویی است که تکرار می‌شوند و موجب تلخ شدن و برهم خوردن آرامش زندگی مشترک می‌گردند. در این میان برخی تفاوت‌ها بین زن و مرد و برخی خصوصیات اخلاقی می‌تواند عامل این اختلافات باشد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم

 

خصوصیات اخلاقی که موجب اختلاف زن و شوهر می‌شود

۱دورویی: زندگی‌ای که در آن صداقت و صمیمیت نباشد؛ اعتماد و اطمینان از آن رخت بر خواهد بست و اضطراب و تزلزل روانی بر آن حاکم خواهد بود.

۲دروغگویی: دروغگو کسی است که هر جا مصلحت و نفع خود را بسنجد واقعیت را تحریف می‌کند و بنا به میل خود کردار و رفتارش را تنظیم می‌نماید. دروغ نیز مانند دورویی بنیان خانواده را متزلزل می‌کند و اعتماد را از بین می‌برد.

۳خسیس بودن: در وضعیتی که زن و مرد هر دو خسیس هستند که در این حالت مشکل روانی ندارند؛ ولی زندگی مرفهی نخواهند داشت. در حالتی که یکی از دو زوج خسیس باشد، زندگی هم از نظر روانی و هم از نظر رفاهی برای دو طرف شرایط سختی خواهد داشت.

۴عصبانیت: حساسیت‌های بی مورد و پرخاش و توهین و بی احترامی صفات مذمومی هستند که علاوه بر آن که طرف مقابل را ناراحت می‌کنند، به خود شخص نیز زیان می‌رسانند. در چنین مواقعی باید آرامش خود را حفظ کرد، آنگاه خشم همسر را آرام و توجه او را به امور دیگری جلب نمود و برای پالایش روانی او گفتگویی دو نفره انجام داد تا وی با بیان ناراحتی ها آرام گیرد.

۵پنهان کاری: پنهان کاری عبارت از آن است که یکی از زوجین بدون نظر و اطلاع همسر خود و در غیاب او مبادرت به انجام اعمالی بنماید و این اعمال را چه خو و چه بد از همسر خود پنهان دارد. چنین رفتاری ولو به نفع خانواده باشد، اعتماد را از بین می‌برد. این گونه اعمال بتدریج بنیان خانواده را به هم می‌ریزد، هر یک از زوجین را نسبت به رفتار دیگری بدبین و ناراحت می‌نماید و موجب اختلافات زناشویی می‌شود.

۶- خشونت: خشونت و عکس العمل‌های زننده و شدید چه از طرف زن و چه از طرف شوهر قدرت تحمل طرف مقابل را تضعیف می‌نماید و زندگی را برای هر دو مشکل می‌سازد. در خانواده‌ای که خشونت حاکم است،عاطفه و رفتار انسانی رخت بر می‌بندد و محیط تربیتی نامناسبی از نظر تربیت فرزندان ایجاد می‌شود.

۷– لجبازی: لجبازی بین زن و مرد زیاد دیده می‌شود و گاه به جایی می‌رسد؛ که حرکات لجوجانه به شکستن وسایل خانه منتهی می‌گردد. چنانچه این حالت، وضعیت افراطی به خود بگیرد، چه بسا به طلاق و از هم پاشیدگی خانواده منتهی گردد

۹- بی انضباطی: مرد یا زنی که اساس رفتار خود را بر بی انضباطی قرار دهد، مورد اعتراض همسر خود قرار می‌گیرد. گاه بی انضباطی منجر به بی‌اعتمادی می‌شود و گرمی و شادمانی را از خانواده می‌گیرد. وقت شناس نبودن مرد و دیر به خانه آمدن مرد نیز موجبات نارضایتی خانواده خود را فراهم می‌آورد.

فهرست
طراحی سایت