مشاوره ازدواج

بی شک برای شروع یک زندگی زناشویی موفق و انتخاب همسر نیاز به آگاهی و شناخت از خود و همسر خود داریم که این شناخت باید طی یک دوره ی ۸تا ۱۱ ماه زیر نظر دکتر روانشناس باید صورت بگیرد.گاهی افراد ملاک های پیش از ازدواج و یا مشاوره ازدواج را نادیده می انگارند و به شناخت سطحی بدست آمده ی خود بسنده می کنند اما ازدواج از مهم ترین تصمیمات زندگی هر آدمی محسوب میشود که نیاز به سنجشی عمیق دارد شما از طریق کارگاه های زوج درمانی و خانواده درمانی دکتر مهری نواده می توانید به این سنجش عمیق دست پیدا کنید.

مشاوره ازدواج  به زوجین کمک می کند تا به شناخت بهتری به همسر خود دست یابند و عاقلانه تر برای زندگی مشترک آینده ی خود تصمیم گیری نمایند. روانشناسان متعددی در نقاط مختلف کشور وجود دارند و ما می توانیم به آنها مراجعه کرده و مشکلات خود را با آنان در میان بگذاریم. اشاره به این نکته ضروری است که هر مشکلی یک راه حلی دارد اما اینکه آن راه حل چگونه و به چه شکل باشد مهم است به همین دلیل هر مشاور با مشاور دیگر متفاوت است و کیفیت خاص خود را دارد. مشاور ازدواج ویژگی هایی دارد که او را از بقیه متمایز می کند. صیر و شکیبایی، تجربه و تحقیق، نوع یرخورد و شیوه بیان و راز داری و امانت داری از مهمترین ویژگی های یک مشاور ازدواج خوب هستند.

اصولا مشاوره قبل از ازدواج باید خواسته ای از سمت دو طرف باشد و حضور یکی از زوجین به تنهایی بی تاثیر است حتی اگر شما پیش بهترین دکتر روانشناس برای مشاوره ازدواج مراجعه کنید اگر خودتان تلاشی برای تغییر نکنید دکتر روانشناس قطعا نمی تواند برای شما معجزه کند.

باید همکاری و خواست قلبی دو طرف باشد تا قدم به قدم شما را برای ازدواج بدون شکست آماده کند نکته ی قابل توجه مقاومت طرفین برای مراجعه نکردن به مشاور ،خودش می تواند نشان از مشکل باشد.

 

توصیه های قبل از ازدواج

دختر و پسر برای آنکه از نعمت ازدواج مناسب برخوردار گردند باید اصولی را رعایت کنند بخشی از مواردی که توسط مشاوران خانواده توصیه می‌شود به شرح زیر است:

۱- در انتخاب همسر عجله و شتاب نکنید. این امر را با بررسی و تحقیق انجام دهید.

۲- در همسرگزینی وسواس زیاد به خرج ندهید. با دیده اغماض عوامل مختلف را بررسی و تصمیم گیری نمایید.

۳- چنانچه پدر و مادر و خانواده‌های وابسته سختگیری کردند برای متقاعد کردن آنان از مشاوره خانواده استفاده کنید.

۴- از ازدواج تحمیلی خودداری کنید.

۵- مراسم ازدواج را در ایام مبارک و چه بهتر که در روز‌های تولد معصومین انجام دهید و نیت خود را در ازدواج خالص کنید.

۶- در انتخاب همسر پس از بررسی معیار‌های طرف مقابل، وضعیت خود را با آن مقایسه و در صورت هماهنگی تصمیم‌گیری نمایید. بدون توجه به شرایط خود انتخاب ایده‌آلی نمایید.

۷- در انتخاب همسر از پدر مادر و خویشاوندان نظرخواهی کنید، ولی مواظب باشید که به علت عدم تخصص ممکن است نظر آنان تحت تأثیر معیار‌های خاص مناسب نباشد. بهتر است با یک مشاور واجد شرایط در این زمینه مشورت کنید.

۸- برای شناخت همسر از روش‌های مستقیم و غیرمستقیم استفاده نمایید و قبل از خواستگاری به طور مستقیم از طریق مشاهده و گفت و شنود طرف مقابل را شناسایی کنید.

۹- در انجام ازدواج مراحل مختلف آن را ضمن پرهیز از هزینه‌های بی مورد و هرگونه اسراف انجام دهید.

۱۰- در مورد مهریه مراسم ازدواج و جهیزیه سختگیری نکنید وضع پیش نیاید که این امر مانع ازدواج شود و یا طرفین را به زحمت اندازد.

۱۱- چون ازدواج یک قرارداد زندگی مشترک است بنابراین طرفین ازدواج باید هرگونه شرایطی را که در این قرارداد لازم می‌دانند در عقدنامه ذکر کنند و در این مورد قبلا توافق نمایید.

۱۲- مسائل مربوط به ازدواج بسیار حساس و دقیق است و دانستن آن‌ها در تشکیل زندگی شاد و سعادتمند نقش موثری دارد؛ لذا شرکت دختران و پسران در کلاس‌های توجیهی قبل از ازدواج و یا مطالعه کتاب‌هایی که این اطلاعات را در بر دارد ضروری است.

۱۳- برنامه‌های دوره آموزشی خانواده، قبل از ازدواج باید دختر و پسر را با هدف‌ها و وظایف و حقوق زندگی مشترک زناشویی آشنا سازد. چنین برنامه‌هایی حداقل به صورت فوق برنامه بهتر است در برنامه‌های رسمی دبیرستان و دانشگاه گنجانده شود.

۱۴- در ازدواج علاوه بر همسر، شناخت بستگان و خویشاوندان وی نیز ضرورت دارد؛ بنابراین وضعیت اقوام و دوستان و به خصوص بستگان نزدیک را در همسرگزینی مثل تعداد خواهر و برادر نباید نادیده گرفت.

۱۵- سعی کنید تحت تاثیر یک عامل شاخص و برجسته و گول زننده در انتخاب همسر مانند زیبایی و ثروت تصمیم گیری ننمایید. در این مورد با توجه به همه عوامل اقدام کنید.

ملاکهای پیش از ازدواج

۱-تناسب فرهنگی

(اگر قرار است صمیمیتی بین زوجین شکل بگیرد این صمیمیت فرزند صداقت است)

موضوع بسیار مهمی که هنوز در خانواده های ایرانی موج میزند مقوله ی فرهنگی و مذهبی است با اینکه دختر و پسرها بعضا به صورت جدا زندگی می کنند ولی هنوز وابستگی عاطفی را بین آنها می بینیم در شروع یک زندگی مشترک شناخت خانواده ها و آگاهی از عقاید دو طرف ازموضوعات مهم است زیرا اگر از نظر فرهنگی در سطح هم نباشند تازه شروع کشمکش و اختلاف هایی بین دختر و پسر است بنابراین رضایت خانواده و حمایت خانواده از زوجین بسیار ارزشمند است

۲-سوابق خانوادگی

شما اجازه ندارید فردی را به خاطر گذشته اش سرزنش و یا محکوم کنید به این خاطر که بسیاری از مسائل از کنترل من و شما خارج است و بی شک هیچ کس از داشتن پدری معتاد و یا مادری الکلی خوشحال نیست اما شما حق انتخاب دارید و می توانید بر اساس پرس وجو آنچه را مورد پذیرش خانواده ی خودتان است را بسنجد و بپذیرید .زندگی خود را با دروغ شروع نکنید پذیرش صادقانه ی اول ارتباط شما را مسیر هدایت می کند پس بگذارید فرد مقابل شما با واقعیات زندگی شما روبه رو شود و بعد تصمیم بگیرد می تواند ادامه دهد یا خیر

۳– سطح تحصیلات

تناسب میان سطح تحصیلات زوجین بسیار مهم است ، به طور مثال پسری که دانشگاه نرفته است و با دختری که از جایگاه اجتماعی خوبی و تحصیلات عالیه برخوردار است بی شک در گذر زمان به مشکلات زیادی برخواهند خورد پس تناسب در این مبحث به درک دو طرفین کمک خواهد کرد تا دنیای همدیگر را بیشتر درک کنند

۴-سطح اقتصادی

مقوله ی شغل ، میزان درآمد ،موضوع مهمی برای پسر محسوب می شود .البته در دنیای امروزه با برابری های زن و مرد خانم ها هم پابه پای مردان در جامعه فعالیت کرده و از سطح و جایگاه اجتماعی عالی برخوردارند ولی می توان گفت هنوز هم از لحاظ مالی از وظایف مرد محسوب می شود که خانواده را اداره کند ولی در زندگی که مرد و زن هر دو مشغول به کار هستند می توان گفت می توانند به یک توافق برسند و با رضایت دو طرف به ارتقاء مالی زندگی بپردازند

۵ -تناسب سنی

اختلاف سنی می تواند در تفاهم و تعاملات زوجین بسیار تاثیر گذار باشد به صورت نرم روانشناسان ۵ سال فاصله ی سنی را مطلوب می دانند یعنی پسر ۵ سال از دختر بزرگتر باشد اما فاصله ی سنی زیاد می تواند در میزان درک دو طرف آسیب هایی را ایجاد کند

فهرست
طراحی سایت